Szkoła Podstawowa nr 4 im. Nauczycieli Bohaterów Ziemi Kościerskiej

Festyn Wiosenny 2019

Festyn Wiosenny 2019,

czyli o tym, jak my pokonujemy przesilenie wiosenne

 

Przesilenie wiosenne pozbawia sił. Powoduje zmęczenie i brak chęci do życia, problemy z koncentracją, senność. Może mu towarzyszyć rozdrażnienie, kołatanie serca, poczucie wewnętrznego niepokoju. Dlatego zwane jest syndromem zmęczenia wiosennego.

Naprawdę? Zdumiewające! Ta jednostka chorobowa jest w naszej szkole właściwie zupełnie nieznana. Oto bowiem, kiedy tylko stopnieją resztki śniegu (o ile zdążył spaść zimą…), a pierwsze słońce nieśmiało wystawi uśmiech zza ciężkich zimowych chmur, dzieci, młodzież i nauczyciele w naszej szkole wkraczają w ostatni etap całorocznych przygotowań do Wiosennego Festynu. Tak, całorocznych! Pomysły, plany i projekty nosimy pod powieką i stopniowo realizujemy na długo przed tym, jak ich ostateczne efekty zostaną pokazane Gościom.

Zatem, do dzieła!

Nie lada zaangażowania wymaga przecież od dzieci nauczenie się ról do przedstawień wystawianych na scenie w sali gimnastycznej, opanowanie kroków do prezentowanych tańców, wykształcenie uważności w trakcie występu, by niczego nie pomylić i nie wybiec na scenę, kiedy kolej na kolegę. Pięknie przebrani uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich w zaprezentowanych scenkach teatralnych z przytupem witali wiosnę i po polsku, i po angielsku, uczący się języka kaszubskiego zachwycająco recytowali wiersze,  klasa II b promowała zdrowy tryb życia, III b prezentowała dokonania SKO, a wszystko to uroczo uzupełniły zespoły – taneczny KIT Junior, pod opieką Moniki Drewczyńskiej i wokalny, pod opieką Alicji Podjskiej. Długie godziny ćwiczeń, czas spędzony na przygotowaniu kostiumów i dekoracji – tego wszystkiego nie da się przygotować w przeddzień występu, a efekt był przecież zachwycający.

Liczne w naszej szkole organizacje, grupy i kółka – wszystkie one chcą tego dnia zamanifestować swoje istnienie i dać się zapamiętać od jak najlepszej strony. To dlatego zainteresowanie wzbudzały spacerujące po wszystkich korytarzach postacie z listopadowego przedstawienia, przygotowanego przez szkolne kółko teatralne z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz możliwość obejrzenia fragmentów tej sztuki w sali 20; uczniowie prezentujący bogatą i ciekawą działalność Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt, możliwość przejścia szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej pod okiem opiekuna Szkolnego Koła PCK, przygotowana specjalnie na tę okazję wiosenna gazetka Samorządu Uczniowskiego, czy możliwość obejrzenia pokazu tańca nowoczesnego lub nawet wzięcia udziału w takim tańcu.

Podpatrzeć można było okazjonalne inicjatywy, które nasi uczniowie często realizują podczas wieczorów i nocy filmowych, nocowania w szkole, lub popołudniowych spotkań klasowych. Nie dziwi więc, że ogromne zainteresowanie wzbudzał „Kolorowy zawrót głowy” czyli trochę chemii, trochę biologii i trochę zabawy w kucharzy – kolorowe naleśniki, gorące gofry, wielobarwne napoje i artystyczne babeczki znikały w mgnieniu oka. Źródłem świetnej zabawy były też quizy matematyczno-fizyczne i geograficzne w nowoczesnej oprawie tablicy interaktywnej oraz gry planszowe. Tradycyjnie języczkiem uwagi były rozgrywki w „Rummikuba”.

Zadowoleni wyszli wielbiciele wspomnień, którzy mogli obejrzeć wystawę kronik szkolnych oraz pasjonaci gromadzenia pamiątek z takich wydarzeń. Zarówno kawiarenka, gdzie kulinarne arcydzieła rodziców naszych uczniów rozchodziły się na pniu, kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez dzieci wspólnie z nauczycielami, jak i kiermasz książek – wszystko to były miejsca pełne Gości.

Kiedy szkoła chwali się talentami swoich uczniów, dumni rodzice mają okazję obejrzeć (lub posłuchać, jak w przypadku karaoke) efekty rozwoju talentów swoich pociech. Temu służyły między innymi wystawy zdjęć z zajęć języka kaszubskiego – tych wyjazdowych, pozaszkolnych, jak i odbywanych na miejscu. Taką okazję stworzyły też wystawy prac – zarówno ozdób wielkanocnych, prac technicznych i plastycznych, galerii w świetlicy szkolnej jak i oryginalnego projektu edukacyjnego, realizowanego pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego – Garderoby Lekturowej. Ta wyjątkowa wystawa w korytarzu przy sali 20, gdzie eksponowane były elementy odzieży prezentujące wybranych bohaterów literackich, zachwycała, zdumiewała, a czasem mobilizowała także do przypomnienia sobie czytanych niegdyś książek…

Czwórka nie byłaby Czwórką, gdyby okazji festynu nie wykorzystała do promowania zdrowia. Kto nadaje się do tego najlepiej? Co oczywiste – nauczyciele wychowania fizycznego, którzy przygotowali gazetkę informacyjną o zaletach picia wody i promowali akcję „Pij kościerską kranówkę”, a co nieoczywiste – nauczyciel matematyki z klasą V d, którzy proponowali zdrowe przekąski – jaglane Monte, zbożowe ciasteczka czy koktajle owocowe z nasionami chia. Promocja zdrowia to także stoisko profilaktyczne MOPS, przy którym można było uzyskać odpowiedzi na trudne niekiedy pytania.

Czy przygotowując to wszystko, angażując się w tak wiele przedsięwzięć, planując i ćwicząc, naprawdę mieliśmy czas na wiosenne przesilenie? Ani nasi wspaniali uczniowie, ani ich rodzice, którzy z takim zaangażowaniem nam pomagają, ani tym bardziej nauczyciele i inni pracownicy szkoły nie mieli czasu, żeby nawet pomyśleć o jakimkolwiek przesileniu. A skoro wiosna już przyszła, to teraz pora już tylko na … radość z tego powodu!