Kościerskie Czytanie „Quo vadis” w Zespole Szkół Publicznych nr 2 w Kościerzynie

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji.Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości. Jego powieść historyczna „Quo vadis” opublikowana została w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Pierwsze wydanie w formie druku zwartego ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

3 września 2016 roku o godz. 1100 w Zespole Szkół Publicznych nr 2 zebrali się miłośnicy literatury Sienkiewicza. Impreza rozpoczęła się prezentacją słuchowiska „Sienkiewicz na falach eteru”, przygotowanego przez uczniów klasy I gimnazjum na podstawie „Jamioła”. Następnie poszczególne fragmenty „Quo vadis” czytali zaproszeni goście: Burmistrz Kościerzyny - Michał Majewski, dyrektor BOPO - Alicja Kirstein, dyrektor KDK - Jan Dittrich, przedstawicielka Rady Rodziców - Joanna Kowalewska, absolwentka szkoły - Katarzyna Eron oraz autorka książek i audycji dla dzieci - Anna Czerwińska-Rydel.

W cieple promieni słonecznych, lekkim powiewie wietrzyku, wśród dojrzalej zieleni drzew historia niezwykłej miłości Ligii i Winicjusza wyjątkowo poruszała serca i wyobraźnię zgromadzonych. Okazało się, że bardzo dobrym pomysłem na spędzenie sobotniego przedpołudnia jest piknik z Sienkiewiczem… Serdeczna atmosfera spotkania trwała również podczas poczęstunku, na który zaproszeni zostali wszyscy goście.