Lekcja w kinie

28 października 2015 r. uczniowie klas I c oraz I d gimnazjum wraz z wychowawcami p. Mariuszem Kozłowskim, p. Wiesławem Piwowarczykiem oraz organizatorem wycieczki, Elwirą Kwidzińską, wzięli udział w kolejnej już, przygotowanej przez Centrum Edukacji Filmowej Wołomin, „Lekcji w kinie”.

Tematem tegorocznej multimedialnej lekcji był – Język filmu: plany, światło, kolor, kompozycja. Uczniowie dowiedzieli się jak ważną rolę odgrywa światło w filmie i czym jest klucz oświetlenia, odkryli zastosowanie planów filmowych oraz jakie funkcje spełnia w filmie kolor, poznali podstawowe zagadnienia związane z kompozycją kadru filmowego. Każdy z uczniów zapewne z niecierpliwością czekał na zapowiadany seans filmowy, podczas którego wyświetlono film „Jumper” – świetny film przygodowy, który jest przykładem dobrego kina młodzieżowego – pełen akcji i efektów specjalnych /wg „Filmweb”/. Po zakończonej lekcji uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Zegarów Wieżowych, które powstało w 1996 roku jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Nastąpiło to skutkiem porozumienia władz miasta, dyrekcji muzeum i Zakonu OO. karmelitów, którzy użyczyli na ten cel wnętrze wieży swojego kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny AleksandryjskiejMuzeum Zegarów Wieżowych – jedyne w Polsce – gromadzi i konserwuje mechanizmy zegarowe znaczące dla tego rzemiosła. Zgromadzona kolekcja jest reprezentatywna dla całego okresu rozwoju zegarmistrzostwa od XV do XX wieku. Powstał tu też zegar pulsarowy. Jest to najdokładniejszy zegar na świecie oraz pierwszy, który rejestruje upływ czasu opierając się na źródle sygnałów spoza Ziemi. Sygnał pulsarowy umożliwia dziesięciokrotną poprawę dokładności zegarów atomowychUczniowie mieli również okazję zobaczyć carillon. Gdańsk jest jednym z czterech miast w Polsce, które posiada carillon koncertowy. Ten umieszczony na wieży kościoła świętej Katarzyny jest największy z nich, bo aż 50-dzwonowy. Uczniowie pełni wrażeń i nowych, ciekawych informacji na pewno wycieczkę zaliczą do udanych.